Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací
ikona telefonikona telefon

+420 381 210 863

ikona e-mailikona e-mail

NAPIŠTE NÁM

ikona katalogikona katalog

Stáhněte si naše katalogy

ikona telefonikona telefon

+420 381 210 863

ikona e-mailikona e-mail

NAPIŠTE NÁM

ikona telefonikona telefon

+420 381 210 863

ikona e-mailikona e-mail

NAPIŠTE NÁM

Světlo v domácnosti

Světlo v domácnosti

S nastávajícím se zkracováním dne a prodlužováním noci je ideální čas si více říci o tématu světla v domácnosti. Světlo je velmi důležitou součástí našeho života, ovlivňuje náš cirkadiánní rytmus, podporuje imunitní a reprodukční systém, přispívá ke tvorbě důležitého vitaminu D, ovlivňuje ale i naši psychickou pohodu a naše emoce.

Naopak tma je potřebná k tvorbě hormonu melatoninu, který je také nazýván hormonem spánku. A jak všichni víme, spánek je důležitý nejen pro naši energii a lepší zvládání stresu, ale také pro tvorbu a regulaci hormonu kortizolu, který upravuje krevní tlak, je spoluzodpovědný za diabetes, zvýšenou chuť k jídlu, osteoporózu a další důležité mechanismy. Světlo v domácnosti není radno podceňovat.

Okna - hlavní zdroj světla

V domácnosti a interiérech trávíme mnohem více času než naši předci a jak již bylo zmíněno výše, přirozené denní světlo je nezbytné pro psychickou i fyzickou pohodu člověka. Hlavním přirozeným zdrojem světla jsou v interiérech okna. V poslední době je trend velkých oken a světlých prostorů, je to trend skandinávského bydlení, o kterém se můžete dočíst v našem nedávném článku. Okna bychom neměli umisťovat podle katalogového projektu, s vhodným rozmístěním oken by nám měl pomoci projektant či architekt. Obecně platí, že na severní stranu obvykle není potřeba mít moc velkých oken. Velká francouzská okna se často umisťují na stranu jižní, ale je dobré dbát i na důmyslné zastínění, neboť v letních měsících může být světla z jižních oken až nežádoucí nadbytek. S tím souvisí i tepelný komfort. Ideální k zastínění velkých oken jsou venkovní žaluzie nebo rolety, které nejenom perfektně okna zastíní, ale ani horko nepustí dovnitř domu. V ložnici pomocí venkovních rolet můžeme dosáhnout perfektní tmy pro spánek.

Střešní okna a světlíky

Dalším důležitým prvkem přivádějícím světlo do domu jsou střešní okna. Plocha střešních oken by měla být minimálně 10 % plochy místnosti. Střešní okna přivádějí zhruba dvojnásobek světla než okna klasická.
Přirozené světlo lze získat i prosklenými vchodovými dveřmi. Pokud máme zádveří se stříškou, je možné umístit do ní světlík. Světlíky jsou dalším prvkem přivádějícím světlo, a to do různých částí domu. Zvýšení prosvětlení místnosti můžeme dosáhnout ale i použitím lesklých povrchů či průsvitných materiálů. Nejen, že budeme mít světlejší prostor, ale ještě ho i opticky zvětšíme.

Umělé osvětlení

Výběr umělého osvětlení bychom měli podřizovat místnosti. Do ložnic a dětských pokojů je praktické umístit stmívače, které nám umožní libovolně regulovat intenzitu světla. Naopak do kanceláří a pracovních prostor dáváme světlo, které je intenzivnější, ale neoslňuje. Do kanceláří je také vhodné umístění plnospektrálního osvětlení, v němž jsou do značné míry zastoupeny všechny vlnové délky a připodobňuje tak denní světlo. Lidé se při tomto typu osvětlení lépe soustředí a prokazují lepší pracovní výsledky. Světlu v domácnosti, zejména tomu umělému, se v poslední době věnuje veliká pozornost, neboť se prokázalo, že barevné složky světla na člověka přímo působí. Zejména modrá část světla, která vychází z televizorů, monitorů a displejů, není vhodná večer a narušuje usínání a kvalitu spánku.