Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací
ikona telefonikona telefon

+420 381 210 863

ikona e-mailikona e-mail

NAPIŠTE NÁM

ikona katalogikona katalog

Stáhněte si naše katalogy

ikona telefonikona telefon

+420 381 210 863

ikona e-mailikona e-mail

NAPIŠTE NÁM

ikona telefonikona telefon

+420 381 210 863

ikona e-mailikona e-mail

NAPIŠTE NÁM

Nepodceňujte péči o komín a jeho revize. Opak je nebezpečným a drahým zahráváním

Nepodceňujte péči o komín a jeho revize. Opak je nebezpečným a drahým zahráváním

Péče o komín je nejen otázkou bezpečnosti, ale také ochrany vašeho zdraví a investice do vašeho domova. Je důležité dodržovat legislativní požadavky a dodržovat je, aby se předešlo nejen požárům, ale také vysokým pokutám. Pravidelná údržba a revize komínu by měla být prioritou každého majitele nemovitosti.

Revize komínu je povinná

Každý den vzplanou v České republice 3 až 4 komíny. Toto číslo může překvapit, ale je to důsledek nejen neštěstí, ale také nedostatečné péče o soustavu sloužící pro odvod spalin a nesplnění revizních povinností majitelů komínů.

Revize komínu je povinná a podléhá zákonu. Jejím účelem je zkontrolovat stav a bezpečnost komínu a přilehlých zařízení. Revize by měla být prováděna pravidelně, obvykle jednou ročně, ale u některých typů komínů může být potřeba častější. Pokud revizi zanedbáte, hrozí vám vysoké pokuty.

Pečlivá kontrola je nutností

Při revizi komínu je důležité brát v úvahu několik faktorů. Prvním z nich je stav vnitřních potrubí. Prach, saze a jiné nečistoty se mohou hromadit v komínovém potrubí, což může způsobit nebezpečné ucpání a snížit jeho účinnost odvodu spalin. Dalším důležitým faktorem je stav izolace a omítky komínu.

Pokud je omítka poškozená nebo chybí izolace, může to způsobit únik škodlivých plynů do obytných prostor, což je zdraví ohrožující a nebezpečné. Dále je třeba dbát na správnou funkci klapky komínu, která reguluje průtok vzduchu. Pokud není klapka v pořádku, mohou vznikat obtíže.

Jakými kroky se tedy řídit?

Pravidelná revize
Je důležité mít komín pravidelně kontrolován odborníkem. Toto by mělo být prováděno alespoň jednou ročně nebo častěji v závislosti na intenzitě využívání komínu.

Čištění sazí
Saze by měly být pravidelně odstraňovány, aby se předešlo hromadění a riziku požáru.

Kontrola integrity
Odborník by měl prověřit celkovou integritu komínu, včetně cihel, malty a vnitřního potahu, aby se zajistilo, že neexistují žádné trhliny ani poškození.

Správná instalace
Pokud instalujete nový komín nebo provádíte rekonstrukci stávajícího, ujistěte se, že je vše provedeno v souladu s platnými stavebními předpisy.