Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací
ikona telefonikona telefon

+420 381 210 863

ikona e-mailikona e-mail

NAPIŠTE NÁM

ikona katalogikona katalog

Stáhněte si naše katalogy

ikona telefonikona telefon

+420 381 210 863

ikona e-mailikona e-mail

NAPIŠTE NÁM

ikona telefonikona telefon

+420 381 210 863

ikona e-mailikona e-mail

NAPIŠTE NÁM

Není dřevostavba jako dřevostavba: sruby, roubenky, skeletové dřevostavby

Dřevostavba není jen srub či roubenka

Pokud jste okouzleni vzhledem a vlastnostmi dřevostaveb a přemýšlíte nad tím, že byste si jednu takovou také nechali pro své vlastní účely postavit, je vždy dobré provést pořádnou rešerši a zjistit, který druh dřevostavby pro vás bude tím nejlepším. Druhů domů, které využívají coby svou základnu právě dřevo, je totiž velké množství a každý má něco do sebe.

Začněme u tradičních druhů dřevostaveb, které se staví od nepaměti. Těmi jsou sruby a roubenky. V obou případech tvoří nosnou konstrukci masivní dřevo, a to buď kulatina či hraněné trámoví.

Sruby

V případě srubů jsou základem masivní odkorněné dřevěné bloky, nejčastěji s kulatým průřezem. Ty jsou hrubě opracovány a následně podle předem vytvořeného návrhu formovány. Znamená to tedy, že na místo jsou dovezeny již připravené kulatiny, která se pak už jen sestaví jako stavebnice, nejčastěji za využití sedlového spoje.

Roubenky

Roubený dům je stavěn z klasických trámů, které jsou do sebe zasazovány tzv. na rybinu, což znamená, že v rozích vzájemně nepřesahují a tvoří tak pravidelný roh. Vodorovné mezery mezi jednotlivými trámy se vyplňují tmelem či izolační krytinou. Případně je vydlabán žlábek, který je následně vyplněn přírodními izolanty. Tuto vyplň je poté dobré natřít bílou barvou, aby dům dostal svůj typický český roubenkový charakter.

Skeletové dřevostavby

V případě skeletových dřevostaveb se objevují dva typy staveb. První využívá lehké dřevěné skelety, které jsou skládány opět jako stavebnice vytvářející základní kostru domu. Ta je následně zpevněna deskovými prvky kotvenými přímo na nosnou konstrukci. Tento způsob je poměrně ekonomický a díky jeho nenáročnosti jej nabízí celá řada firem, jistě i z vašeho blízkého okolí. Je ovšem nutností vybírat dobře a mimo ceny hledět také na reference.

Domy z těžkých dřevěných skeletů pracují výhradně s tyčovými prvky z lepeného dřeva. Pevnost takové konstrukce zajišťují stropy a také obvodový plášť a jádro. Z finančního hlediska je tento typ dřevostavby nákladnější. Lze ovšem říci, že se díky své pevnosti může pochlubit delší životností.

Konstrukce z vrstveného dřeva

Pokud se rozhodnete pro vrstvené dřevo, na stavbu budou doručeny velkoplošné dílce tvořené právě vrstvením lepeného dřeva. Tyto vrstvy jsou proti sobě otáčeny vždy o 90 stupňů, aby se docílilo dokonalé tvarové stability, a to i při změnách vlhkosti. Veškeré prefabrikáty jsou produkovány na specializovaných linkách pomocí CNC technologie.

Dřevostavby z panelů

Podobně jako konstrukce z dřeva vrstveného, se i panely využívané pro stavbu dřevostaveb prefabrikují ve výrobních halách. Zde se také smontuje kompletně celý dům pro kontrolu. Následně jsou jeho jednotlivé díly opět rozebrány a převezeny na stavbu, kde je vše zkompletováno. Tento systém se podepisuje na relativní ekonomické výhodnosti takového stavebního systému. Právě s podobným konstrukčním systémem se můžete setkat i v dřevostavbách realizovaných společností ALFAHAUS