Dřevěné terasy a jejich životnost
6. května 2015
žujete stavbu dřevěné terasy u vašeho domu? Posezení na terase je příjemné, a pokud ji zastřešíte, můžete ji využívat nejenom za hezkého počasí. Jestliže přemýšlíte, jaký materiál pro zhotovení terasy vybrat, připravili jsme pro vás přehled těch dřevěných.
Jaké má dřevěná terasa výhody?
Terasy vytváří přirozený přechod z domu do zahrady. V chladnějším období roku je dřevo příjemně teplé a v horkých letních dnech se nikdy nerozpálí tak, aby znemožňovalo příjemné posezení.
Minusem dřevěných se ovšem stává nižší životnost a také nákladná a časově náročná údržba. Platí ovšem tato omezení vždy? V případě terasy z levnějších druhů měkčích dřevin se bez kvalitního laku, oleje či vosku neobejdete, protože s ním zvyšujete životnost, která je u těchto dřevin poměrně nízká. U exotických dřevin nebo modřínu zajistíte povrchovým ošetřením stálost barev.
Pojďme se podívat, jaké dřevo se nabízí ke zhotovení dřevěných teras a jaké má výhody či nevýhody:
Dřevěné terasy ze smrku a borovice
Pro zhotovení dřevěné terasy můžete sáhnout i po smrku či borovici z domácích dřevin. Pro jejich použití hraje především nízká cena. V porovnání s exotičtějšími druhy dřeva se můžete dostat dokonce i na polovinu ceny. Jde ovšem o měkké dřevo, které vyžaduje rozsáhlou údržbu a jeho životnost je krátká. U dřevěných teras ze smrku nebo borovice počítejte s životností okolo 10 let, přičemž borovice je o něco odolnější než smrk.
Obě varianty terasy „našeho dřeva“ však vyžadují péči. Minimálně dvakrát do roka je vhodné dřevěnou terasu natřít k tomu určeným olejem. Dřevo je totiž vystaveno UV záření a povětrnostním vlivům. Také musíte počítat s tím, že dojde k výronům smůly.
Zajímavou alternativou je tepelně modifikovaná borovice, kterou pravděpodobně znáte pod názvem Thermowood. Tato varianta je však na jiné cenové hladině než za obyčejnou borovici.
Výhody a nevýhody smrkových a borovicových teras
+ nízká pořizovací cena
+ přirozený materiál v našich zeměpisných šířkách
- vysoké náklady na údržbu
- časově náročná údržba
Modřínové terasy
Vhodnější dřevinou pro stavbu terasy je trvanlivější modřín, a to zejména modřín sibiřský, který má v porovnání s domácí variantou o něco delší životnost, ale zejména díky hustějším letokruhům vyšší tvarovou stálost. Sibiřský modřín má vysoký obsah pryskyřice, která významně pomáhá zajistit vyšší odolnost proti vlivům vnějších klimatických podmínek. Nevýhodou je, že pokud smůla vytéká, nemůžete po povrchu chodit bosí.
Povrchová úprava není v případě sibiřského modřínu nezbytná, pokud vám nevadí, že tato dřevěné terasa působením slunečního záření zešedne. Zešednutí terasy je pouze vizuální efekt a není to známka toho, že by terasa hnila nebo se nějakým jiným způsobem znehodnocovala. V případě, že tomuto efektu chcete zabránit, bez povrchové úpravy se neobejdete.
Pokud se spokojíte s užšími terasovými prkny, nebojte se ani použití českého modřínu, rozdíl v životnosti oproti tomu sibiřskému již není tak závratný. U modřínové terasy počítejte s životností 15-25 let.
Výhody a nevýhody modřínových teras
+ vyšší odolnost vůči klimatickým podmínkám
+ povrchová úprava není nezbytná
- vyšší pořizovací cena v porovnání se smrkem a borovicí
Dřevěné terasy z exotických dřevin
Dřevěné terasy z exotů si zvolíte, pokud chcete, aby vaše terasa dlouho vydržela. Exotické dřeviny nabízí vysokou odolnost a trvanlivost a pro jejich použití hraje i skutečnost, že můžete vybírat z velké škály barevných odstínů.
U exotických dřevin můžete na správně postavené terase počítat s životností okolo 30 let.
Jaké exotické dřeviny jsou na našem trhu dostupné?
Jedním z nich je dřevo Bangkirai pocházející z Malajsie. Vysoká hustota tohoto dřeva zajišťuje opravdu velmi dlouhou životnost. Nabízí se v odstínech počínaje žlutou, přes tmavou červeň až po hnědou. Není zde dokonce nutná povrchová úprava, ovšem pokud ji neprovedete, musíte počítat s tím, že se dřevo po určité době zbarví do šeda.
Podobné vlastnosti jako Bangkirai má i Kapur z Malajsie, pouze se vyznačuje trochu nižší hustotou. I tak jde ale stále o velmi odolný materiál s dlouhou životností. I zde platí, že je dostupný v pestré škále barev, a to od v rozptylu od žlutohnědé k červenohnědé.
Pokud byste si vytvořili pomyslnou škálu hustoty, kde na jedné straně bude Bangkirai s maximální hodnotou a na druhé Kapur s nižší hodnotou, někam doprostřed se vejde Masaranduba. Pochází z Jižní Ameriky, ale je k dispozici pouze v jediném červenohnědém odstínu. Naproti tomu malajsijské dřevo Bukit má ještě o něco nižší hustotu než Kapur. Vybírat u něj můžete z červenohnědého a hnědého odstínu.
Výhody a nevýhody exotických teras
+ nenáročné na údržbu
+ vysoká životnost díky velké hustotě dřeva
+ není nutná povrchová úprava
+ široká paleta dostupných odstínů dřeva
- vysoká pořizovací cena
- kontaktem s železnými předměty se na dřevě tvoří tmavé skvrny
- nutnost použít nerezové spojovací materiály
- může vyplavovat barvy
- dřevo, které je vytěženo za ne vždy korektních podmínek a dopravováno tisíce kilometrů daleko
Terasa z akátu
Ve vašich úvahách, zda na dřevěné terasy volit levnější dřeviny z tuzemských a evropských zdrojů, nebo investovat více prostředků do exotických materiálů existuje ještě jedna dřevina, můžeme říci, že jde o triumf, jakési eso v rukávu. Je jím akátové dřevo.
Tvrdostí a dalšími vlastnostmi jako hustota a dlouhá životnost se akátové dřevo směle vyrovná exotickým dřevinám. Dřevěná terasa z akátu nemá tak vysokou pořizovací cenu jako exotické dřeviny a navíc se z něj neodplavuje barva, což negativní vlastností některých exotických dřev. Nabízí se ve světle žluté barvě a klidně i bez ošetření je schopen vydržet i několik desítek let.
Další alternativou z domácích dřevin s velmi podobnými vlastnostmi jako akát jsou dřevěné terasy dubové.
Výhody a nevýhody akátových teras
+ vysoká životnost
+ není nutná povrchová úprava
+ bez ošetření může vydržet i několik desítek let
+ tuzemská dřevina
- k dispozici je jen odstín ve světle žluté
- vyšší pořizovací cena v porovnání s borovicí či smrkem
Trvanlivost dřevěné terasy nezáleží jen na dřevině
Aby vám dřevěná terasa dlouho vydržela, nezáleží to jen na dřevě, ze kterého je postavena. Jedná se především o konstrukční ochranu dřeva (založení terasy na štěrku aby podkladové hranoly nehnily, dostatečné odvětrání, zamezení kontaktu zeminy nebo rostlin s terasou). Špatně postavená terasa ze sebelepšího materiálu se vám může znehodnotit dříve správně postavená smrková.